Preces: 0
Par summu: 0 EUR
Apskatīt grozu »
PRODUKTU GRUPAS
Akcijas
INFORMĀCIJA

D vitamīns un omega-3 taukskābes pret garīgām slimībām


Kā apgalvo pētnieki, apvienojot D vitamīna un omega-3 nepiesātināto taukskābju uzņemšanu organismā, iespējams uzlabot kognitīvās funkcijas un sociālās uzvedības spējas, it īpaši tiem pacientiem, kas cieš no uzmanības deficīta hiperaktivitātes sindroma (UDHS), šizofrēnijas vai bipolārajiem traucējumiem (jeb maniakāli depresīvās slimības).

Lai arī iepriekš veiktie pētījumi ir apstiprinājuši pieņēmumu, ka omega-3 taukskābes un D vitamīns ir lietderīgi kognitīvo funkciju un uzvedības uzlabošanā, tomēr konkrēti mehānismi, kas saistīti ar šiem uzlabojumiem, līdz šim nebija zināmi.


Pētījuma līdzautors, Dr. Brūss Eims (Bruce Ames) no Bērnu slimnīcas Oklendas Pētījumu Institūta (Children`s Hospital OakLand Research Institute (CHORI)) ierosina, ka omega-3 taukskābes, eikozānpentaēnskābes (EPS) un dokosaheksaēnskābes (DHS), apvienojumā ar D vitamīnu  uztur normālu serotonīna līmeni smadzenēs.


„Šī omega-3 taukskābju un D vitamīna sinerģija daļēji ir izskaidrojama ar tās iedarbību uz serotonīna sistēmu – D vitamīns regulē serotonīna sintēzi, EPS ietekmē serotonīna izdalīšanos un DHS uzlabo piekļuvi membrānā esošajiem serotonīna receptoriem,” ziņo pētījuma autori.


Pamatojoties uz zinātnieku teikto, zemi serotonīna rādītāji veselā cilvēkā norāda uz antisociālu uzvedību, paaugstinātu, nekontrolējamu, agresīvu uzvedību, kā arī ar tieksmi sevi traumēt.


FASEB Journal publicētājā pētījumā arī minēts, ka garīgās slimības ir mazāk izplatītas sieviešu starpā, jo estrogēnam piemīt aizsargājošas īpašības, kas paaugstina smadzeņu serotonīna sintēzi. 


Blakusefekti 

Lai arī garīgu slimību ārstēšanai pieejami dažādi serotonīnu saturoši medikamenti, pētījuma autori iesaka uzturā uzņemt D vitamīnu un omega-3 taukskābes, lai izvairītos no negatīvajiem blakusefektiem.
Organisma bagātināšana ar uzturvielām ir pamatota un nepieciešama

Dr. Eims skaidro, ka vairumam pacientu, kas sirgst ar garīgām slimībām, organismā trūkst mikrouzturvielas, it īpaši D vitamīns un omega-3 taukskābes.


„Tas izskaidro, kāpēc organisma bagātināšana ar šīm mikrouzturvielām izrādījusies tik efektīva ārstējot simptomus, kas tiek asociēti ar UDHS, bipolārajiem traucējumiem, šizofrēniju, impulsīvu izturēšanos, depresiju un obsesīvi kompulsīviem traucējumiem,” skaidro pētnieki.


„Organisma bagātināšana ar šīm uzturvielām ir drošāka terapeitiskā metode nekā serotonīnu saturošu medikamentu lietošana, kam nereti novēroti tādi blakusefekti kā nemiers, slikta dūša, un redzes traucējumi,” minēts pētījumā. „D vitamīna un omega-3 taukskābju uzņemšana arī ir pamatota nepieciešamība, jo šo uzturvielu trūkums iedzīvotāju starpā ir ievērojams un plaši izplatīts – 70% pieaugušo un 67% bērnu (vecumā no 1 – 11 gadiem) ir nepietiekams D vitamīna līmenis organismā!”  Raksta autors: Niamh Michail, 27.02.2015.

Raksts publicēts Nutraingredients.com

Pētījums: „Vitamin D and the omega-3 fatty acids control serotonin synthesis and action, part 2: relevance for ADHD, bipolar, schizophrenia, and impulsive behavior

Pētījuma autori: Rhonda P. Patrick, Bruce M. Ames

Pētījums publicēts: The FASEB Journal

Foto: nutraingredients.com, visembryo.com