Preces: 0
Par summu: 0 EUR
Apskatīt grozu »
PRODUKTU GRUPAS
Akcijas
INFORMĀCIJA

Folskābe iegūst veselīguma norādi par spēju samazināt nervu caurulītes defektu riskuVeselīguma norāde, kas stājusies spēkā, norāda, ka folskābes papildus uzņemšana uzturā paaugstina mātes folātu līmeni. Norādē arī minēts, ka „zems mātes folātu statuss ir riska faktors augošā embrija nervu caurulītes defektu attīstībai.”

"Nesen Eiropas Savienības Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) apstiprinātā veselīguma norāde par folskābi saturošu preparātu spēju samazināt zīdaiņu nervu caurulītes defektu risku beidzot liks sievietēm apzināties šīs uzturvielas nozīmīgumu,” apgalvo kampaņas dalībnieki un tirdzniecības sektora darbinieki.


Norādi iesnieguši Rank Nutrition, labdarības iestāde Shine, Lielbritānijas Patenta asociācija (PAGB), Veselīgas pārtikas ražotāju asociācija (HFMA) un Atbildīga uztura padome (CRNUK), un jāpiebilst, ka šo norādi drīkst izmantot tikai tie uztura preparāti, kuru dienas devā ietilpst vismaz 400 mikrogrami (µg) folskābes un mērķauditorija ir sievietes „reproduktīvajā vecumā”.


Ikdienas deva jāuzņem vismaz mēnesi pirms un līdz trīs mēnešiem pēc bērna ieņemšanas.


Shine, spina bifida labdarības organizācija, apgalvo, ka jaunā veselīguma norāde iedrošinās sievietes veikt pamatotu izvēli un palīdzēs cīnīties pret pašreizējiem nepatiesajiem priekšstatiem, pirmo reizi ļaujot ražotājiem paskaidrot, kā folskābe patiešām ietekmē organismu. Iepriekš, uztura bagātinātāju ražotāji un izplatītāji uz iepakojumiem varēja norādīt tikai to, ka folskābe „veicina mātes audu augšanu”.


Martina Ostina (Martine Austin), Shine veselības kampaņu direktore, apgalvo: "Pārāk daudz sieviešu, ko satieku, folskābes lietošanu uztver kā kaut ko uz individuālu izvēli balstītu, ko varētu palietot grūtniecības laikā „jo tā ir noderīga mazulim”, tā vietā, lai to uztvertu kā obligātu jau pirms bērna ieņemšanas, lai izvairītos no ļoti nopietnām sekām.”   

Tiek apspriesta ideja par folskābes ieteicamās devas paaugstināšanu, to realizējot ar miltu saturošu produktu, kā piemēram maize, obligātās folskābes daudzuma ieviešanas palīdzību. Šāds lēmums izvirzīts pēc Medicīnas izpētes padomes (Lielbritānija) 1991. gadā publicētā pētījuma, kas norādīja, ka folskābe (B9 vitamīns) var palīdzēt samazināt nervu caurulītes defektu risku līdz pat 72%. Apvienotās Karalistes Veselības aizsardzības ministrija (DoH) pašlaik gaida Nacionālās diētas un uztura aptaujas rezultātus, kas būs zināmi 2015. gada pirmajā ceturksnī, kā arī kāda pētījuma secinājumus, kas veltīts inovatīvu veidu radīšanai, lai piesaistītu sievietes folskābes devas paaugstināšanai.


Deivids Ričardsons, profesors un CRNUK zinātniskais padomnieks, skaidro, ka šī veselīguma norāde varētu „transformēt” komunikāciju par folskābi, tomēr, lai ietekmētu miltus saturošu produktu folskābes obligātās devas daudzumu un to attiecinātu uz plašāku auditoriju, ne tikai grūtniecēm, vēl joprojām nav atrisināti „ievērojami zinātniski, tehniski, juridiski un patērētāju izglītošanas jautājumi”.


Grahams Kīns (Graham Keen), tirdzniecības asociācijas HFMA izpilddirektors, prognozē, ka industrija šo veselīguma norādi sāks izmantot bieži un, kā liecina 2013.gada maija rezultāti, ko iesniegusi Rank Nutrition konsultante un HFMA zinātniskā padomniece Mišele Sadlere, apgrozījums audzis salīdzinoši strauji.


Ko šie pētījumi mainīs debatēs par piedevu daudzumiem?

Pašlaik DoH kopā ar industrijas akcionāriem, ieskaitot CRNUK un HFMA, cenšas apzināt, kādu ietekmi izraisīs ierosinājums noteikt obligāto folskābes daudzumu maizes miltos. Līdzīgi paņēmieni izmantoti jau ASV, Kanādā un Austrālijā. Kā apgalvo DoH pārstāvis, šīs veselības norādes apstiprināšana sekmējusi apgalvojumu par folskābes preparātu uzņemšanas labvēlīgo ietekmi pirms un pēc bērna ieņemšanas.


"Pieņemot tik svarīgu lēmumu kā obligātās pārtikas piedevu daudzuma devas noteikšana, ir nepieciešams apsvērt informāciju par jaunākajiem pierādījumiem šajā jomā. Mums nepieciešama informācija arī par vispārējo iedzīvotāju asinīs esošo folātu līmeni, kas būs zināms 2015.gadā, pirms mēs paziņojam savu gala lēmumu.”


Ričardsons (CRNUK) apgalvo, ka valstij jāapsver vairāki sarežģīti jautājumi, piemēram, vai visiem miltus saturošiem produktiem, ieskaitot enerģijas, sāls, cukura un taukvielām bagātus produktus, fortifikācija būtu nepieciešama un vai obligātā daudzuma noteikšana būtu atbilstoša visai mērķauditorijai, ņemot vērā atsevišķu cilvēku izvairīšanos no dažiem produktiem pārtikas, alerģijas, nepanesības vai personīgās izvēles dēļ.


HFMA pārstāvji apgalvo, ka atbalsta konkrētu pārtikas produktu folātu fortifikāciju, tomēr norāda, ka papildus pilnvērtīga uztura uzņemšanai nepieciešams uzturu bagātināt ar 400µg folskābes, nevis šo devu uztvert kā alternatīvu.


"Mūsu diskusijās ar Veselības aizsardzības ministriju mēs esam norādījuši, ka īpašu uzmanību vajadzētu pievērst riska grupu cilvēku informēšanai par to, ka viņu uzturam nepieciešamā folskābes deva, iespējams, tiek sasniegta uzņemot piedevām bagātinātu pārtiku, tomēr tas var sniegt īstermiņa rezultātus,” skaidro Kīns.


Folskābe un folāti

Folskābes veselīguma norāde pievienojas vēl kādai, kas norāda, ka šī uzturviela „veicina mātes audu augšanu grūtniecības laikā”, tomēr šis apgalvojums nepiemin folskābes spēju samazināt nervu caurulītes defektu risku, kā arī apgalvojumu par „tās nozīmi šūnu sadalīšanās procesā”.


Ričardsons skaidro, ka pašreizējā Lielbritānijā noteiktā ieteicamā folskābes dienas deva ir 200µg un tā ir zemākā pieaugušajiem norādītā ieteicamā deva salīdzinot ar pārējām ES valstīm un iekšzemes organizācijām. Piemēram, DACH (Vācija, Austrija un Šveice) dienā rekomendētā folskābes ekvivalentu deva ir 300µg, savukārt ASV, Kanādā un Jaunzēlandē - 400µg. Nosakot jaunāko iedzīvotāju ieteicamo dienas devu, EFSA rekomendējusi uzņemt 330µg dienā.


Fakti:

  • Nervu caurulītes defektus izraisa galvas smadzeņu, muguras smadzeņu un/vai to aizsargmehānismu nepilnīga attīstība, un defekti rodas, kad augļa mugurkauls nespēj adekvāti aizvērties
  •  Folskābe (B9 vitamīns) – folāts sintētiskā formā, dabīgi atrodams zaļo lapu dārzeņos, pākšaugos un dažos augļos – ir nozīmīgs komponents šūnu augšanā. Grūtniecēm šim mērķim nepieciešams lielāks daudzums folātu, tāpēc visbiežāk, to nevar uzņemt tikai ar uztura palīdzību.
  •  Nervu caurulītes defekti izveidojas pirmajās 28 grūtniecības dienās, pirms vairums sieviešu uzzin par savu grūtniecību. To parasti diagnosticē 20. nedēļas ultrasonogrāfijā, kas nereti noved pie novēlotas grūtniecības pārtraukšanas.
  • Labdarības organizācija Shine ziņo, ka Lielbritānijā katru dienu vidēji vismaz divi ieņemtie mazuļi vēlāk tiek diagnosticēti ar kādu no nervu caurulītes defektiem, piemēram spina bifida vai fatālo slimību anencefāliju.
  • Pasaulē katru gadu vismaz 300,000 jaundzimušos skar nervu caurulītes defekti.


Raksta autors: Annie-Rose Harrison-Dunn, 10.11.2014.

Raksta adrese: http://www.nutraingredients.com/Trends/Health-claims/Folic-acid-EFSA-health-claim-for-neural-tube-defect-risk-reduction