Preces: 0
Par summu: 0 EUR
Apskatīt grozu »
PRODUKTU GRUPAS
Akcijas
INFORMĀCIJA

Kalcijs un D vitamīns var samazināt melanomas risku sievietēm


Jaunākie Women's Health Initiative (WHI) pētījuma dati liecina, ka kalcija un D vitamīna lietošana samazina melanomas risku sievietēm, kas jau ir pārcietušas ādas vēzi un joprojām ir augsta riska kategorijā.
 

Šos atklājumus 2011. gada 5. februārī Amerikas Dermataloģijas akadēmijas 69. ikgadējās tikšanās laikā prezentēja Stanfordas Universitātes medicīnas skolas studente Terēza Fū (Teresa Fu).


"Par D vitamīnu un tā spējām samazināt risku saslimt ar vēzi, ir liela interese," saka Terēza Fū. "Zinātnieki ir pierādījuši, ka pelēm, trūkstot D vitamīnam, ir lielāka ādas vēža sastopamība. In vitro studijas ir parādījušas, ka ādas vēža šūnu augšana reizēm samazinās, ja tām pievieno D vitamīnu. Tādēļ mēs vēlājāmies noskaidrot, vai cilvēkiem, lietojot D vitamīnu un kalciju, samazinās risks saslimt ar ādas vēzi”.


T. Fū un viņas komanda analizēja WHI izpēti, kas pēc nejaušības principa 36 282 pēcmenopauzes vecuma sievietēm deva vitamīnu D un kalciju vai placebo, un sekoja viņām septiņus gadus, novērojot, vai šīs vielas var atvairīt saslimšanu ar resnās zarnas vēzi un gūžas lūzumu iespējamību.


Sievietes vecumā no 50 līdz 79 gadiem saņēma 1000mg kalcija un 400 IU D3 vitamīna devu vai arī placebo un regulāri sniedza atkaites par savu veselības stāvokli.


Stanfordas pētnieki meklēja datus, kas norādītu uz ādas vēža sastopamību divu veidu sieviešu grupās – kas pārcietušas (1) melanomas vēzi un (2) ne-melanomas formas ādas vēzi.


Pētnieki saskatīja būtiskas atšķirības abās apakšgrupās. Sievietēm, kas pārcietušas ādas vēzi (ne-melanomas formu), kalcija un D vitamīnu lietošana samazināja iespējamību saslimt ar melanomu gandrīz par 55%. Savukārt sievietēm, kas nebija slimojušas ar ne-melanomas formas ādas vēzi, nekonstatēja riska samazināšanos.


Atsevišķa WHI pētījuma datu analīze arī norādīja, ka sievietēm, kurām serumā bija zems D 25-hidroksivitamīna līmenis, pastāv augstāks melanomas risks.


"Šie atklājumi norāda uz iespējamu kalcija un D vitamīna nozīmi melanomas riska samazināšanā sievietēm, kas ir augsta riska zonā, jo ir pārcietušas ādas vēzi (ne-melanonmas formu)”.


"Pētījums neapstiprināja krūts vai resnās zarnas vēža riska samazināšanu. Tas parādīja tikai mērenu riska samazinājumu gūžas lūzumos. Tādēļ tas ir apbrīnojami redzēt signālus, ka tie [kalcijs un D vitamīns] patiesībā var samazināt melanomas risku, lai arī tikai sievietēm, kurām ir bijis ādas vēzis," viņa teica.


T. Fū piebilda, ka „tik daudziem cilvēkiem ir pamatšūnu un plakanšūnu vēzis un viņiem ir augstāks melanomas saslimšanas risks, tādēļ D vitamīns un kalcijs var būt noderīgs, lai aizsargātu no daudz nāvējošākās melanomas."

 

Avots: Medscape Medical News © 2011 WebMD, LLC