Preces: 0
Par summu: 0 EUR
Apskatīt grozu »
PRODUKTU GRUPAS
Akcijas
INFORMĀCIJA

Omega-3 taukskābju lietošana pazemina asinsspiedienu


70 zinātnisko pētījumu meta-analīze pierādījusi, ka vismaz 2g omega-3 taukskābju EPS un DHS (eikosapentaēnskābe un dokosaheksaēnskābe) lietošana dienā var pazemināt gan sistolisko, gan diastolisko asinsspiedienu. 

Pat neliela asinsspiediena pazemināšanās var dot ievērojamu klīnisko efektu: katru 2mm Hg pazeminājums samazina mirstību no sirds asinsvadu slimībām par 4%, mirstību no insulta par 6% un kopējo mirstību par 3%. Sistoliskā asinsspiediena pazemināšanās par 4.51mm Hg var palīdzēt pacientiem ar hipertensiju izvairīties no medikamentu lietošanas, lai kontrolētu asinsspiediena līmeni.


Omega-3 taukskābju preparātu vai arī ar omega-3 taukskābēm bagātas pārtikas lietošana, lai samazinātu asinsspiedienu var būt tikpat efektīva kā sāls vai alkohola samazināšana uzturā un vingrošana, secināts 70 pētījumu randomizētā kontrolētā meta-analīzē. Salīdzinājumā ar placebo, omega-3 taukskābju EPS (eikozopentaēnskābe) un DHS (dokozaheksaēnskābe) lietošana pazemināja sistolisko un diastolisko spiediena attiecīgi vidēji par 1.52mm Hg un 0.99mm Hg, teikts pētījumā “Long-Chain Omega-3 Fatty Acids Eicosapentaenoic Acid and Docosahexaenoic Acid and Blood Pressure: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials”, kas publicēts izdevumā American Journal of Hypertension.


Svarīgākie kardiovaskulārie ieguvumi bija pacientiem ar hipertensiju, kuru sistoliskais un diastoliskais asinsspiediens pazeminājās attiecīgi par 4.51mmHg un 3.05mmHg. Pacientiem ar normālu asinsspiedienu sistoliskais un diastoliskais asinsspiediens pamazinājās attiecīgi par 1.25mmHg un 0.62mmHg.


Nozīmīgs klīniskais efekts

Mērot asinsspiedienu, pat neliels pazeminājums var dot ievērojamu kīnisko efektu,” norāda Dr. Dominiks Aleksandrs (Dominik Alexander), pētījuma galvenais autors. Saskaņā ar pētnieku Stamleru (Stamler et.c.),katru 2mm Hg pazeminājums samazina mirstību no sirds asinsvadu slimībām par 4%, mirstību no insulta par 6% un kopējo mirstību par 3%.


Dr. Aleksandrs norāda, ka sistoliskā asinsspiediena pazeminājums par 1.25mm Hg pacientiem ar robežhipertensiju var palīdzēt izvairīties kļūt par pacientu ar hipertensiju.


Sistoliskā asinsspiediena pazemināšanās par 4.51mm Hg var palīdzēt pacientiem ar hipertensiju izvairīties no medikamentu lietošanas, lai kontrolētu asinsspiediena līmeni,” viņš piebilda.


Globālās Omega-3 taukskābju EPS un DHS organizācijas (Global Organization for EPA and DHA Omega-3s) izpilddirektors Ādams Īsmeils (Adam Ismail) komentēja: „Šī pētījuma rezultāti ir balstīti iepriekš zināmajā faktā, ka EPS un DHS lietošana var mazināt sirds asinsvadu slimības. Šobrīd jau ir labi zināms, ka omega-3 taukskābes samazina triglicerīdu līmeni un frakcijas asinīs un asinsspiedienu, turklāt pat ļoti kritiskas meta-analīzes uzrāda, ka mirstība no sirds slimībām samazinās par 9%”.


Pētījuma detaļas

Dr. Aleksandrs ar kolēģiem pētīja EPS un DHS efektu uz asinsspiedienu no omega-3 preparātiem un ar omega-3 bagātiem pārtikas produktiem, turklāt izvēlējās tikai randomizētus klīniskos pētījumus, kuru ilgums pārsniedza trīs nedēļas. Dati no 70 pētījumiem norādīja ievērojamu efektu gan pacientiem ar normālu, gan arī augstu asinsspiedienu, turklāt vislielākais efekts bija neārstētiem hipertensijas pacientiem.


Asinsspiediena pazeminājums neārstētiem pacientiem ar augstu asinsspiedienu bija līdzīgs vai pat pārsniedza pazeminājumu, ko novēroja pacientiem, kas veica izmaiņas dzīvesveidā. Piemēram, pētījumos par pacientiem ar augstu asinsspiedienu, kas netiek ārstēts, uzrādās, ka sāls lietošanas ierobežošana uzturā pazemina sistolisko asinsspiedienu par 2-8mm Hg, alkohola ierobežošana uzturā par 2-4mm Hg, savukārt fiziskās aktivitātes pazemina par 4-9mm Hg.


Artēriju endotēlija funkciju un elastības uzlabošanās tiek uzskatīta par primāro mehānismu, kā EPS+DHS var pazemināt asinsspiedienu. Nesen veikta randomizētu klīnisku izmēģinājumu meta-analīze atklāja, ka EPS un DHS uzlabo endotēlija funkciju, īpaši pacientiem ar augstu sirds asinsvadu slimību risku, ieskaitot hipertensiju (taču ne jauniem veseliem un pusmūža pacientiem). Tas arī izskaidro, kāpēc lielāks efekts tika novērots tieši pacientiem ar hipertensiju, kuri netiek ārstēti.


Šī zinātnisko pētījumu meta-analīze pierādījusi, ka vismaz 2g omega-3 taukskābju EPS un DHS lietošana dienā var pazemināt gan sistolisko, gan diastolisko asinsspiedienu. Lielākais efekts tika novērots hipertensīviem pacientiem, kas nelietoja medikamentus. Zemāka deva (1-2g dienā) var pazemināt sistolisko, taču ne diastolisko asinsspiedienu. No klīniskā un sabiedrības veselības perspektīvas, EPS un DHS lietošana var pamazināt asinsspiedienu un gala rezultātā samazināt ar to saistītu hronisku slimību izplatību,” secina pētnieki.


Raksta autors: Stephen Daniells, 07.03.2014

Raksta adresehttp://www.nutraingredients.com/Research/Significant-clinical-impact-Meta-analysis-finds-omega-3s-equal-lifestyle-changes-for-blood-pressure-benefits

Pētījuma autori: P.E. Miller, M. Van Elswyk, D.D. Alexander

Pētījuma adrese:http://m.ajh.oxfordjournals.org/content/early/2014/03/06/ajh.hpu024.full

Pētījums: “Long-Chain Omega-3 Fatty Acids Eicosapentaenoic Acid and Docosahexaenoic Acid and Blood Pressure: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials”.